Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodia copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodia copilului

Buna ziua. Sunt casatorita de aproape doi ani si am o fetita de 1 an si 7 luni. E posibil sa ajungem la divort si as vrea sa stiu daca am vreo sansa ca fetita sa ramana cu mine. E lumina ochilor mei si nu pot renunta la ea pt nimic in lume. Problema f mare este ca eu nu am casa si nici parinti mei. Stam toti cu chirie intr-un ap cu 3 camere. Sotul are ca proprietate o camera de camin. Are salariul dublu fata de al meu. In prezent locuim cu ai mei in apartament. Si vreau sa mai precizez ca eu am prog la servici mai scurt ca al tatalui. Ce sanse sunt ca instanta sa-mi incredinteze fetita? Va multumesc anticipat
Buna ziua,
Se va efectua o ancheta sociala atat la domiciliul dumneavoastra cat si la domiciliul sotului. In functie de aceste anchete cat si de sustinerile din instanta, judecatorul va hotara unde se va stabili domiciliul copilului.
In principiu aveti sanse de 90% sa se stabileasca domiciliul minorei la dumneavoastra.
av. Gabriel Klein Kiritescu
pentru a vi se estim acorect sansele trebuie sa consultati un avocat caruia s-ai prezentati , confirdential si in totalitate cazul dvs. nu se poate spune la general , mai ales daca tatal doreste si el sa i se incredinteze copilul. dosarele in instanta se judeca pe baza probatoriului adminsitrat de ambele parti si in functie mult parametrii procedurali.
Va multumesc pentru raspunsurile prompte. Deci sa inteleg ca faptul ca eu nu am o proprietate si nici parintii mei, nu constituie o problema? pe mine asta m-ar interesa ce-l mai mult, pt k de asta imi este cel mai teama.
Am destui martori care stiu ca sotul nu are rabdare cu fata si ca lucreaza destul de mult
gi-jane2, moderator
Aveti mai toate sansele ca fetita sa aiba domiciliul la dvs, chiar daca locuiti cu chirie. Important e sa fie curat si sa aveti cu ce intretine copilul.
Veti proba cu martori ca dvs v-ati ocupat de copil pana acum, cunoasteti mai bine nevoile copilului. Apoi e fetita, e si micuta... aveti cele mai mari sanse.
gi-jane2, moderator
ba conteaza insa este importanta care se va da in economia procesului acestui lucru depinde de cum va este adminsitrat procesul.
trebuie convinsa instanta ca in interesul superior al copilului este sa se stabileasca domiciliul la dvs. chiar daca nu aveti locuinta si salariu mai mic. dar asta nu vi se poate estima pe un forum, ci prin evaluarea cazului in speta.
exisata hotarari judecatoresti in care acesta motiv a contat foarte mult, altele dimpotriva; conditiile materiale ( locuinta stare materiala parinte) sunt un criteriu de stabilire al domiciliului copilului, asta cu certitudine